Pałac Wołodkowiczów

Kraków

Pałac Wołodkowiczów Kraków

Lubicz 4

Pałac Wołodkowiczów to zabytkowy budynek, zlokalizowany w ścisłym centrum Krakowa przy ul. Lubicz 4 w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego Kraków Główny oraz Galerii Krakowskiej. Obiekt pochodzi z XIX wieku jest magnesem dla odwiedzających Kraków turystów krajowych i zagranicznych, których roczna liczba sięga blisko 9 mln. Budynek Pałacu otaczają prestiżowe hotele, obiekty sakralne, muzea, restauracje oraz zabytki. Na parterze budynku działa nieustannie od ponad 70 lat placówka Poczty Polskiej. Na tym samym poziomie znajduje się również kawiarnia Starbucks. Na pierwszym piętrze działalność prowadzi renomowana Kancelaria Prawna SSW, natomiast na drugim piętrze znajdują się przepiękne apartamenty hotelu Central Palace.

Historia

Pałac Wołodkowiczów ma bardzo ciekawą historię. Należał pierwotnie do znanego krakowskiego lekarza prof. Macieja Brodowicza, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego. Później kupiło go Towarzystwo Kolei Krakowsko Górnośląskiej, które na tej samej działce zbudowało obok pałacu budynek Dworca Głównego. Od 1851 r. gmach należał do Piotra Moszyńskiego, Sybiraka, znanego dobrodzieja i kolekcjonera. Przechowywał tu m.in. swoje cenne zbiory. W 1884 r. pałac kupili Władysław i Zofia Wołodkowiczowie, polscy ziemianie z Ukrainy. Przy okazji przebudowano go gruntownie pod kierunkiem architektów Tadeusza Stryjeńskiego i Władysława Ekielskiego w stylu eklektyzmu francuskiego. W takiej formie przetrwał do dziś - mówi Jarosław Kazubowski, krakowski historyk sztuki i publicysta.

cz. 2

Bywał tu m.in. Henryk Sienkiewicz, który był narzeczonym, potem zaś krótkotrwałym mężem przybranej bratanicy Władysława Wołodkowicza - Marii Romanowskiej-Wołodkowiczówny. Zofia Wołodkowiczowa, po śmierci męża i syna, stała się jedyną spadkobierczynią majątku. Została zamordowana w 1900 r. W testamencie nakazała sprzedaż pałacu przy ul. Lubicz i przekazanie większości należnej sumy krakowskim siostrom sercankom. Już wcześniej była ich dobrodziejką, fundując m.in. klasztor sercanek przy ul. Garncarskiej. Przed II wojną światową budynek był we władaniu Polskiego Związku Turystycznego. Mieściło się w nim pierwsze Muzeum Etnograficzne. Pałac po 1945 r. znalazł się w posiadaniu Skarbu Państwa, który przekazał go później we władanie Poczcie Polskiej.

Galeria:

(Kliknij i zobacz)