Stary Browar

Skawina

Przed renowacją
Po renowacji
Poprzedni
Następny

Stary Browar Skawina

Adama Mickiewicza 19E

Historia obiektu

„Browar w Skawinie założył w 1895 roku Albin Kolloross, jako browar parowy ze słodownią klepiskową. Zakład napędzany był maszyną parową o mocy 10 koni mechanicznych, a jego warzelnia wyposażona była w kośioł z bezpośrednim paleniskiem. Piwnice chłodzone były lodem naturalnym. W pierwszych latach produkcja browaru jak na dzisiejsze warunki była niewielka. W 1896 roku zatrudniony przez Kollorossa mistrz piwowarski Franciszek Langer wyprodukował 1200hl piwa. W 1902 roku właścicielem został Michał Nałęcz Łążyński, który zatrudniał już 18 osób i posiadał skład piwa w Kraowie przy ulicy św. Marka 21.

historia cz. 2

Kolejnym właścicielem od roku 1906/07 był Aleksander Heilprn, który oprócz browaru posiadał również handel drzewem w Wilczej Woli. Nazwa przedsiębiorstwa brzmiała Browar parowy i fabryka słodu Aleksander Heilpern w Skawinie oraz handlem drzewem w Wilczej Woli. Pan Heilpern zatrudnił nowego mistrza piwowarskiego, którym był Jan Skrejovsky. Między 1908, a 1911 rokiem zkupiono nową maszynę parową o mocy 16 koni mechanicznych. Od 1911 roku właścicielm oraz dyrektorem technicznym był Aleksander Heilpern, sprzedażą piwa zajmował się Dr. Maksymilian Heilpern, natomiastrz jego produkcją mistrz piwowarski J. Ezer. W 1912/13 roku Aleksander Heilpern wszedł w spółkę z braćmi Abrahamem i Mojżeszem Englard. Nazwa zakladu zmieniła się na „ Przedsiębiorstwo browarniane i fabryka słodu Aleksander Heilpern i Spólka w Skawinie”. Prawdopodobnie w tej konstelacji browar istniał aż do zamkniecia w 1925roku. Browar produkował piwa jasne i ciemne o zawartości ekstraktu 10%-16%. Autor: Andrzej Urbanek Euckenweg 19, 90471 Nurnberg

historia cz. 3

Od roku 1926 na terenie Skawiny działał Browar Parowy Aleksandra Heilperna. W latach 1937-1939 roku dr. Maksymilian Heilpern produkował w nim piwo. Rozpoczęcie wojny zakończyło ostatecznie działania browarnicze w Skawinie.” Barbara Nawrot, opracowanie Muzeum Regionalne Browar w Skawinie działał do roku 1938 kiedy to został sprzedany. Część jego zabudowań kupiła Spółdzielnia Rolnicza „Rola”, resztę zaś rozebrano. Pozostały budynek magazynowy dalej pełnił swoją funkję aczkolwiek składowano w nim inne materiały. Po II wojnie światowej mieśćił się ta, skład nawozów sztucznych i chemikaliów a w ostatnmich latach skład opon i zakład elektro-mechaniczny. Budynek browaru jest obiektem zabytkowym, charakterystycznym dla historycznej zabudowy miasta jako element pierwszego wybudowanego na terenie Skawiny zakładu przemysłowego.